Rubycon 100PX680MEFC16X31.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 775 ratings
100PX680MEFC16X31.5 main image
Model Number
100PX680MEFC16X31.5
Datasheet
100PX680MEFC16X31.5 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
In Stock : 1739
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PX
Packaging
Bulk
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.08 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)