Rubycon 100PX4R7MEFCT15X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.8 625 ratings
100PX4R7MEFCT15X11 main image
Model Number
100PX4R7MEFCT15X11
Datasheet
100PX4R7MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PX
Packaging
Tape & Box
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)