Rubycon 100PX3R3MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 787 ratings
100PX3R3MEFC5X11 main image
Model Number
100PX3R3MEFC5X11
Datasheet
100PX3R3MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Series
PX
Packaging
Bulk
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)