Rubycon 100PK3R3MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 603 ratings
100PK3R3MEFC5X11 main image
Model Number
100PK3R3MEFC5X11
Datasheet
100PK3R3MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RAD TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PK
Packaging
Bulk
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
67.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)