Rubycon 100MXG5600MEFCSN35X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 746 ratings
100MXG5600MEFCSN35X45 main image
Model Number
100MXG5600MEFCSN35X45
Datasheet
100MXG5600MEFCSN35X45 PDF
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP
Series
MXG
Packaging
Bulk
Capacitance
5600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.6575 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)