Rubycon 100MXC560MEFCSN20X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 701 ratings
100MXC560MEFCSN20X25 main image
Model Number
100MXC560MEFCSN20X25
Datasheet
100MXC560MEFCSN20X25 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.0925 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)