Rubycon 100MXC4700MEFCSN35X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 785 ratings
100MXC4700MEFCSN35X50 main image
Model Number
100MXC4700MEFCSN35X50
Datasheet
100MXC4700MEFCSN35X50 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)