Rubycon 100MXC3300MEFCSN30X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 617 ratings
100MXC3300MEFCSN30X50 main image
Model Number
100MXC3300MEFCSN30X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
100MXC3300MEFCSN30X50 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)