Rubycon 100MXC1200MEFC25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
100MXC1200MEFC25X30 main image
Model Number
100MXC1200MEFC25X30
Datasheet
100MXC1200MEFC25X30 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9435 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)