Rubycon 100MXC1000MEFC25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 816 ratings
100MXC1000MEFC25X25 main image
Model Number
100MXC1000MEFC25X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
100MXC1000MEFC25X25 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6905 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)