Rubycon 100LSW4700M36X83 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 627 ratings
100LSW4700M36X83 main image
Model Number
100LSW4700M36X83
Datasheet
100LSW4700M36X83 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW
Series
LSW
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.06 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)