Rubycon 100LSQ33000MEFC64X119 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 765 ratings
100LSQ33000MEFC64X119 main image
Model Number
100LSQ33000MEFC64X119
Datasheet
100LSQ33000MEFC64X119 PDF
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Series
LSQ
Capacitance
33000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.87 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
4.803" (122.00mm)