Rohm Semiconductor RF2001T3D Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
RF2001T3D main image
Model Number
RF2001T3D
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Datasheet
RF2001T3D PDF
Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Not For New Designs
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)