Rohm Semiconductor BA033CC0WT (500 per Tube Full Tube)
4.9 714 ratings
BA033CC0WT main image
Model Number
BA033CC0WT
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Datasheet
BA033CC0WT PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-5
In Stock : 107
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Current - Supply (Max)
5 mA
PSRR
55dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C