Riedon USR2C-150RB8 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 679 ratings
USR2C-150RB8 main image
Model Number
USR2C-150RB8
Manufacturer
Riedon
Datasheet
USR2C-150RB8 PDF
Description
RES 150 OHM 0.1% 6W TO220
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Riedon
Series
USR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
150 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
6W
Composition
Metal Foil
Features
Temperature Coefficient
±3ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
TO-220
Size / Dimension
0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)