Riedon 101-100RX In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 651 ratings
101-100RX main image
Model Number
101-100RX
Manufacturer
Riedon
Datasheet
101-100RX PDF
Description
RES 100 OHM 0.01% 1/4W AXIAL
In Stock : 51
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Riedon
Series
100/SM/PC Precision
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.252" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)