RF Solutions ALPHA-TX433S Bulk sales (1 piece or more)
4.6 738 ratings
ALPHA-TX433S main image
Model Number
ALPHA-TX433S
Manufacturer
RF Solutions
Datasheet
ALPHA-TX433S PDF
Description
RF TRANSMITTER FSK 433MHZ MODULE
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
RF Solutions
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Frequency
433MHz
Applications
Modulation or Protocol
FSK
Data Rate (Max)
115.2kbps
Power - Output
7dbm
Current - Transmitting
11mA
Data Interface
Solder Pad
Antenna Connector
PCB, Surface Mount
Memory Size
Features
Voltage - Supply
2.2V ~ 5.4V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C