Quectel EC20AATEA-256-STD Bulk sales (1 piece or more)
4.9 891 ratings
EC20AATEA-256-STD main image
Model Number
EC20AATEA-256-STD
Manufacturer
Quectel
Datasheet
EC20AATEA-256-STD PDF
Description
RF TXRX MOD CELLULAR SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Quectel
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
RF Family/Standard
Cellular, Navigation
Protocol
BeiDou, CDMA, EDGE, Galileo, GLONASS, GPS, GNSS, GSM, GPRS, LTE, UMTS, WCDMA
Modulation
Frequency
900MHz, 1.8GHz
Data Rate
150Mbps
Power - Output
33dBm
Sensitivity
-112dBm
Serial Interfaces
ADC, SDIO, UART, USB
Antenna Type
Antenna Not Included
Utilized IC / Part
Memory Size
Voltage - Supply
3.3V ~ 4.3V
Current - Receiving
20mA
Current - Transmitting
20mA
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C