Qualtek PLC-040S070 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 897 ratings
PLC-040S070 main image
Model Number
PLC-040S070
Manufacturer
Qualtek
Datasheet
PLC-040S070 PDF
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 700MA
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Qualtek
Series
PLC-040 (40W)
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Type
Constant Current
Topology
AC DC Converter
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
18 ~ 54V
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
40 W
Voltage - Isolation
2 kV
Dimming
Features
OTP, OVP, SCP
Ratings
IP65
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Efficiency
87%
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)