Pulse Electronics T1023NLT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 843 ratings
T1023NLT main image
Model Number
T1023NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
T1023NLT PDF
Description
XFRMR 1CT:1.41CT/1CT:1.41CT SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Transformer Type
T1/E1 (Dual)
Inductance
1mH, 1mH
ET (Volt-Time)
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1.41CT, 1CT:1.41CT
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.505" L x 0.280" W (12.83mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)
0.245" (6.22mm)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C