Pulse Electronics ST6-36B28 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 688 ratings
ST6-36B28 main image
Model Number
ST6-36B28
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
ST6-36B28 PDF
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
Split Bobbin Plug-In
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Laminated Core
Voltage - Primary
115V
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 1.1A, Series 550mA
Primary Winding(s)
Single
Secondary Winding(s)
Dual
Center Tap
No
Power - Max
20VA
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Size / Dimension
57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)
36.58mm