Pulse Electronics ST5-36B27 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 871 ratings
ST5-36B27 main image
Model Number
ST5-36B27
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
ST5-36B27 PDF
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
Split Bobbin Plug-In
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Laminated Core
Voltage - Primary
115V
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 700mA, Series 350mA
Primary Winding(s)
Single
Secondary Winding(s)
Dual
Center Tap
No
Power - Max
12VA
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Size / Dimension
47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max)
36.58mm