Pulse Electronics PM5448.331NLT (1 Tape & Reel)
4.8 681 ratings
PM5448.331NLT main image
Model Number
PM5448.331NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PM5448.331NLT PDF
Description
FIXED IND 330NH 28A 2.53MOHM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PM5448.xxxNLT
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
330 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
28 A
Current - Saturation (Isat)
28A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
2.53mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)