Pulse Electronics PM5402.331NLT (1 Tape & Reel)
4.9 834 ratings
PM5402.331NLT main image
Model Number
PM5402.331NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PM5402.331NLT PDF
Description
FIXED IND 330NH 10A 8.6MOHM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PM5402
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
330 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
10 A
Current - Saturation (Isat)
18A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)