Pulse Electronics PM4346.331NLT In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 868 ratings
PM4346.331NLT main image
Model Number
PM4346.331NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PM4346.331NLT PDF
Description
FIXED IND 330NH 42A SMD
In Stock : 691
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PM4346
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
330 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
42 A
Current - Saturation (Isat)
80A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
90MHz
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)