Pulse Electronics PM2201.401NLT (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 679 ratings
PM2201.401NLT main image
Model Number
PM2201.401NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PM2201.401NLT PDF
Description
FIXED IND 400NH 14A 7.73MOHM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PM2201.XXXNLT
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
400 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
14 A
Current - Saturation (Isat)
15.5A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
7.73mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)