Pulse Electronics PG1083.152NL (55 per Tray Full Tray)
4.6 744 ratings
PG1083.152NL main image
Model Number
PG1083.152NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PG1083.152NL PDF
Description
FIXED IND 1.5UH 40A 1.4 MOHM SMD
In Stock : 809
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PG1083NL
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
1.5 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
40 A
Current - Saturation (Isat)
52A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.4mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.854" L x 0.846" W (21.70mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)