Pulse Electronics PG0936.682NL Bulk sales (1 piece or more)
4.8 809 ratings
PG0936.682NL main image
Model Number
PG0936.682NL
Datasheet
PG0936.682NL PDF
Description
FIXED IND 6.8UH 18A 3.5 MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PG0936NL
Packaging
Bulk
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
18 A
Current - Saturation (Isat)
18A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
3.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)