Pulse Electronics PG0926.182NLT (1 Tape & Reel)
4.6 854 ratings
PG0926.182NLT main image
Model Number
PG0926.182NLT
Datasheet
PG0926.182NLT PDF
Description
FIXED IND 1.8UH 22A 2.2 MOHM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PG0926NL
Packaging
Tape & Reel
Inductance
1.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
22 A
Current - Saturation (Isat)
25A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
2.2mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)