Pulse Electronics PG0871.461NL Bulk sales (1 piece or more)
4.9 682 ratings
PG0871.461NL main image
Model Number
PG0871.461NL
Datasheet
PG0871.461NL PDF
Description
FIXED IND 460NH 24A 1.5 MOHM SMD
Series
PG0871NL
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
460 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
24 A
Current - Saturation (Isat)
28A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.5mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)