Pulse Electronics PG0702.451NL Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
PG0702.451NL main image
Model Number
PG0702.451NL
Datasheet
PG0702.451NL PDF
Description
FIXED IND 450NH 38A 0.91MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PG0702NL
Packaging
Bulk
Inductance
450 nH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
38 A
Current - Saturation (Isat)
41A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
0.91mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)