Pulse Electronics PG0255.182NL (60 per Tray Full Tray)
4.7 634 ratings
PG0255.182NL main image
Model Number
PG0255.182NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PG0255.182NL PDF
Description
FIXED IND 1.8UH 16A 5 MOHM SMD
In Stock : 3848
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PG0255NL
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
1.8 µH
Tolerance
±15%
Current Rating (Amps)
16 A
Current - Saturation (Isat)
21A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)