Pulse Electronics PG0220.281NL Bulk sales (1 piece or more)
4.9 859 ratings
PG0220.281NL main image
Model Number
PG0220.281NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PG0220.281NL PDF
Description
FIXED IND 280NH 38.7A 0.8MOHM TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PG0220NL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
280 nH
Tolerance
±15%
Current Rating (Amps)
38.7 A
Current - Saturation (Isat)
45A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
0.8mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.433" L x 0.433" W (11.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)