Pulse Electronics PG0220.102NL Bulk sales (1 piece or more)
5.0 778 ratings
PG0220.102NL main image
Model Number
PG0220.102NL
Datasheet
PG0220.102NL PDF
Description
FIXED IND 1UH 16.5A 4.1 MOHM TH
Series
PG0220NL
Product Status
Obsolete
Inductance
1 µH
Tolerance
±15%
Current Rating (Amps)
16.5 A
Current - Saturation (Isat)
20A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
4.1mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.433" L x 0.433" W (11.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)