Pulse Electronics PG0200.221NL Bulk sales (1 piece or more)
4.6 738 ratings
PG0200.221NL main image
Model Number
PG0200.221NL
Datasheet
PG0200.221NL PDF
Description
FIXED IND 220NH 45A 0.6 MOHM TH
Series
PG0200NL
Product Status
Obsolete
Inductance
220 nH
Tolerance
±15%
Current Rating (Amps)
45 A
Current - Saturation (Isat)
60A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
0.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)