Pulse Electronics PG0087.683NL Bulk sales (1 piece or more)
4.9 861 ratings
PG0087.683NL main image
Model Number
PG0087.683NL
Datasheet
PG0087.683NL PDF
Description
FIXED IND 68UH 430MA 710MOHM SMD
Series
PG0087NL
Product Status
Active
Inductance
68 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
430 mA
Current - Saturation (Isat)
430mA
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
710mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
13MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)