Pulse Electronics PG0087.682NLT Bulk sales (1 piece or more)
4.6 886 ratings
PG0087.682NLT main image
Model Number
PG0087.682NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PG0087.682NLT PDF
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 105MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PG0087NL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
1.5 A
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
37MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)