Pulse Electronics PG0085.682NLT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 810 ratings
PG0085.682NLT main image
Model Number
PG0085.682NLT
Datasheet
PG0085.682NLT PDF
Description
FIXED IND 6.8UH 660MA 115MOHM SM
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PG0085NL
Packaging
Bulk
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
660 mA
Current - Saturation (Isat)
660mA
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
115mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
38MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)