Pulse Electronics PG0085.152NL Bulk sales (1 piece or more)
5.0 608 ratings
PG0085.152NL main image
Model Number
PG0085.152NL
Datasheet
PG0085.152NL PDF
Description
FIXED IND 1.5UH 1.3A 38 MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PG0085NL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Inductance
1.5 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
1.3 A
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
40MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)