Pulse Electronics PG0063.682NLT Bulk sales (1 piece or more)
4.7 655 ratings
PG0063.682NLT main image
Model Number
PG0063.682NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PG0063.682NLT PDF
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 105MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PG0063
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
1.5 A
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)