Pulse Electronics PF0580.332NLT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 699 ratings
PF0580.332NLT main image
Model Number
PF0580.332NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PF0580.332NLT PDF
Description
FIXED IND 3.3UH 1.8A 63 MOHM SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PF0580NL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
3.3 µH
Tolerance
±15%
Current Rating (Amps)
1.8 A
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
63mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)
0.137" (3.48mm)