Pulse Electronics PE-1206CD331KTT Bulk sales (1 piece or more)
4.7 785 ratings
PE-1206CD331KTT main image
Model Number
PE-1206CD331KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PE-1206CD331KTT PDF
Description
FIXED IND 330NH 590MA 620MOHM SM
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
1206CD
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Drum Core, Wirewound
Material - Core
Ceramic
Inductance
330 nH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
590 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
620mOhm Max
Q @ Freq
45 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant
650MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)