Pulse Electronics PA4792.231HLT In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 873 ratings
PA4792.231HLT main image
Model Number
PA4792.231HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
PA4792.231HLT PDF
Description
FIXED IND 230NH 46A 0.47MOHM SMD
In Stock : 3863
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PA4792.XXXHL
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
230 nH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
46 A
Current - Saturation (Isat)
100A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
0.47mOhm
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.874" L x 0.323" W (22.20mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max)
0.285" (7.25mm)