Pulse Electronics P1252.332NLT (1 Tape & Reel)
4.9 691 ratings
P1252.332NLT main image
Model Number
P1252.332NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
P1252.332NLT PDF
Description
FIXED IND 3.3UH 10A 8.6 MOHM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
P1252NL
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
3.3 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
10 A
Current - Saturation (Isat)
17A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)
0.295" (7.49mm)