Pulse Electronics LP490NMOW (1 Bag)
4.9 853 ratings
LP490NMOW main image
Model Number
LP490NMOW
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
LP490NMOW PDF
Description
WHITE NMO LOW PROFILE, UNITY, 49
In Stock : 67
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
Packaging
Bag
Product Status
Active
RF Family/Standard
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)
501MHz
Frequency Range
490MHz ~ 512MHz
Antenna Type
Dome
Number of Bands
1
VSWR
Return Loss
Gain
2dBi
Power - Max
100 W
Features
Termination
NMO
Ingress Protection
Mounting Type
Panel Mount
Height (Max)
1.500" (38.10mm)