Pulse Electronics DST2-28B46 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 707 ratings
DST2-28B46 main image
Model Number
DST2-28B46
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
DST2-28B46 PDF
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
Split Bobbin Plug-In
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Laminated Core
Voltage - Primary
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)
Parallel 80mA, Series 40mA
Primary Winding(s)
Dual
Secondary Winding(s)
Dual
Center Tap
No
Power - Max
1.1VA
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Size / Dimension
28.70mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max)
23.86mm