Pulse Electronics DPC-40-600B28 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 891 ratings
DPC-40-600B28 main image
Model Number
DPC-40-600B28
Manufacturer
Pulse Electronics
Datasheet
DPC-40-600B28 PDF
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pulse Electronics
Series
PC Plug-In
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Laminated Core
Voltage - Primary
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max)
Parallel 1.2A, Series 600mA
Primary Winding(s)
Dual
Secondary Winding(s)
Dual
Center Tap
No
Power - Max
24VA
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Size / Dimension
41.28mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)
34.93mm