Pervasive Displays E2287CS091 (1 Box)
4.6 646 ratings
E2287CS091 main image
Model Number
E2287CS091
Manufacturer
Pervasive Displays
Datasheet
E2287CS091 PDF
Description
DISPLAY 2.87" AURORA MB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pervasive Displays
Series
Packaging
Box
Product Status
Active
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Touchscreen
Diagonal Screen Size
2.9" (73.66mm)
Viewing Area
66.90mm W x 29.06mm H
Backlight
Dot Pixels
296 x 128
Interface
SPI
Controller Type
Graphics Color
Black, White
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.23mm W x 0.23mm H