Pervasive Displays E1144CS021 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 857 ratings
E1144CS021 main image
Model Number
E1144CS021
Manufacturer
Pervasive Displays
Datasheet
E1144CS021 PDF
Description
1.44" EPD AURORA MB RT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Pervasive Displays
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Electronic Paper Display (EPD)
Display Mode
Reflective
Touchscreen
Diagonal Screen Size
1.4" (35.56mm)
Viewing Area
29.31mm W x 21.98mm H
Backlight
Without Backlight
Dot Pixels
128 x 96
Interface
SPI
Graphics Color
Black
Background Color
White
Dot Size
Dot Pitch
0.23mm W x 0.23mm H