Panasonic Electronic Components EEU-EB2W100B In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 652 ratings
EEU-EB2W100B main image
Model Number
EEU-EB2W100B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EEU-EB2W100B PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 3679
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Series
EB-A
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
310 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)